Tanková aréna Zvolen

R: Ako sa zrodil takýto nápad?

Marcel: Už dlhšiu dobu sme premýšľali o tom, ako verejnosti priblížiť kus histórie a podať im to komerčnou formou. Celý projekt tankovej arény sa ale rodil pomerne ťažko. Samotná atrakcia je totiž tak ojedinelá, že celý systém fungovania sme pripravovali v horizonte 2-3 rokov. Návštevníci však rozhodne nemusia byť sklamaný.

R: 3 rokov? To je pomerne dosť, čo Vás k tomu viedlo.

Marcel: Ako nadšený modelár som vždy prihliadal k histórii a obrnenej technike. Začalo to sledovaním dokumentov, a neskôr skladaním modelov, ktoré človek doma už ani nevie spočítať. Ako prišli do módy diaľkovo ovládané tanky (pozn. radio controlled alebo RC modely), musel som si nejaké zakúpiť. V tej dobe sa hojne hrávali počítačové hry s tématikou 2. svetovej vojny ako Call of Duty, Vietcong a podobne. Mňa však zaujala hra World of Tanks a tak som dostal nápad. Čo tak preniesť ju do reálneho sveta a ponúknuť ľudom reálny zážitok zo súboja tankov.

R: A ako sa ti to podarilo?

Marcel: Z časti určite áno. Aktuálne sa u nás na ploche 72m2 jazdí s modelmi tankov z 2. svetovej vojny. Všetky tieto stroje sú realistické v mierke 1:16, s reálnymi zvukmi a vzhľadom. Používajú sa reálne nastavenia takže každý tank má svoje charakteristické črty a vlastnosti. Každý projekt potrebuje vylepšovať aby zaujal a pritiahol. V začiatkoch sa našlo dosť podporovateľov, ktorý mi držali a držia palce, ale aj dosť neprajníkov. Pre oko návštevníka sa snažíme urobiť maximum. Verím, že zatiaľ od nás odchádza viac spokojných ako nespokojných zákazníkov.

R: Hovoríš o modeloch, v čom je rozdiel od reality?

Marcel: Je to vlastne zmenšenina, alebo inak povedané maketa postavená v mierke podľa skutočného tanku. RC tank má všetky detaily a správanie skutočného stroja od zvukov až po streľbu. Je len o trošku menší ako v skutočnosti.

R: Koľko takýchto tankov je k dispozícii pre návštevníkov?

Marcel:   U nás je výhoda že nemusíte takýto model vlastniť, nakoľko pri krajších a lepších modeloch sa cena pohybuje na hranici 1000 eur a viac za kus. Pre návštevníkov tak máme k dispozícii aktuálne 12 kusov našich tankov, pričom všetky spadajú do obdobia 2. svetovej vojny.

R: Má samotný súboj nejaké pravidlá?

Marcel: Samozrejme, máme nastavené pravidlá pre súboje, ktoré vychádzajú zo základných pravidiel predajcov a výrobcov elektronických komponentov pre naše tanky.

R: Je niekde na slovensku niečo podobné?

Marcel: Neviem o ničom podobnom. V súčasnej dobe počítačov a internetu je to pomerne ľahké si nájsť svoje záujmy. Mnoho ľudí investuje do virtuálneho sveta kde dokážete vytvoriť čokoľvek prakticky bez hraníc, ale chýba tam ten reálny pocit zážitku. My sme nechceli ísť touto cestou a ponúkame návštevníkom reálnu formu zábavy. Na slovensku a v okolí však nájdete rôzne typy reálnych atrakcií ako jazda v BVP a podobne (pozn. BVP - Bojové vozidlo pechoty). Pre historických nadšencov sú to všetko zážitky na celý život a každý je osobitného charakteru.

R: Kto môže navštíviť Vašu prevádzku?

Marcel: Zákazníci alebo návštevníci k nám chodia z celého slovenska, dokonca sa už boli zabaviť i poliaci aj česi. Nemáme vyslovene vymedzené pravidlá pre vstup, doporučujeme však aby bol vek viac ako 7 rokov. Zatiaľ najmladší účastník súboja v aréne mal 3 roky.

R: Kde Vás návštevníci nájdu?

Marcel: Nachádzame sa v centre mesta Zvolen, sme tak ľahko dostupný pre ľudí žijúcich v okolí a taktiež pre tých čo k nám merajú cestu, nakoľko sa hneď pred prevádzkou nachádza platené parkovisko.

R: Plánujete v blízkej dobe nejaké vylepšenia?

Marcel: V blízkej budúcnosti bude spustený súťažný model, kde sme vytvorili určitý ukazovateľ, ktorý jednotlivým hráčom ukáže aký sú dobrý. Ten beží aktuálne v testovacej prevádzke.

R: Ďakujeme za rozhovor a držíme palce v ďalšom pokračovaní a prajeme čo najviac spokojných návštevníkov. Máte nejaký nesplnený cieľ, ktorý by ste chcel dosiahnuť?

Marcel: Ja ďakujem za rozhovor. V súčastnosti je to ešte skoro hovoriť ale našim dlhodobým cieľom je organizovať súťaže a turnaje v rámci slovenskej republiky.