V závere roka 2021 vydal SHMÚ upozornenie na smogovú situáciu. Na niektorých staniciach boli prekročené priemerné denné hodnoty PM10 nad 50 µg/m3.Táto hodnota nesmie byť prekročená na jednotlivej stanici viac ako 35 krát v kalendárnom roku (viac na https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=oko_dpr10). Relatívne často býva v zime nepriaznivá rozptylová situácia na Slovensku hlavne v Jelšave, Oščadnici, Martine, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Veľkej Ide,...Obyvateľom sa počas smogových dní odporúča nevetrať, nechodiť von a nezvyšovať koncentrácie škodlivín nevhodným kúrením a dopravou. Okrem toho pomáha používanie minerálnej vody Vincentky a výrobkov z nej.
Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., Luhačovice hovorí: ,,Samotná minerálna voda Vincentka je podporným prípravkom pomáhajúcim telu zbaviť sa hlienov vykašliavaním. Tým sa z pľúc vykašliavajú i prachové častice obsiahnuté v smogu a zlepšuje sa dýchanie. Pri smogu sú dýchacie cesty oveľa viac zaťažované, než zvyčajne. Na sliznici sa usádzajú nečistoty, ktoré dráždia a infikujú organizmus. Tým vyvolávajú reakciu tela, ktoré sa ich snaží zbaviť. Zvýšená produkcia hlienov, spolu s prachovými a chemickými časticami, potom dráždi telo ku kašľu. Vincentka patrí k rokmi overeným prostriedkom, ktoré uľahčujú vykašliavanie. Najvhodnejšie je aplikovať ju inhaláciou, s pomocou inhalátora. Pomáha aj naparovanie Vincentkou, užívanie v podobe spreja, preplachovanie dutín prípravkom Vincentka Nasalis, kloktanie i samotné pitie Vincentky.“
Upozorňuje však aj nato, že Vincentka uľahčením dýchania znižuje spotrebu liekov, ale nenahrádza ich. Ak je pacient astmatik alebo alergik, nesmie vynechávať predpísanú liečbu kortikoidnými prípravkami. Na elimináciu následkov smogu Vincentku už niekoľko rokov inhalujú aj čínski dopravní policajti, pretože im pomáha vykašľať hlieny a smogové častice z priedušiek.
Preplachovanie nosa
Preplachovanie nosa je stará osvedčená metóda, ako pomôcť organizmu v očiste od hlienov. Využitie konkrétne minerálnych vôd na tieto účely sa však v posledných rokoch veľmi zintenzívnilo. V priebehu dvoch desaťročí sa na Slovensku a Česku vrátila na výslnie Vincentka. Nedajú na ňu dopustiť predovšetkým ORL špecialisti a alergológovia. ,,Vincentka už neslúži iba na podpornú liečbu, ale i na prevenciu. Prispieva k regenerácii, prekrveniu a na zvýšenie obranyschopnosti nosovej sliznice, čistí sliznicu, vyplavuje nečistoty a alergény z tela von,“ upozorňuje J.Šumšal.
Ako používať Vincentku
Vincentka je najlepšia na prevenciu a najúčinnejšia je pri inhalovaní. Lekári odporúčajú, aby pacienti neinhalovali Vincentku až v prípade akútnych problémov, ale v rámci prevencie a doliečenia pri chronických stavoch. V akútnych prípadoch je najvhodnejšie jej pitie. Počas inhalácie sa pomocou inhalátora Vincentka rozprašuje na veľkosť častíc do 10 u. Väčšie kvapky 10 u a viac sa usadzujú v nosohltane, menšie prenikajú ako hmlovina hlbšie až do pľúcnych mechúrikov (alveol).
Odporúča sa ju aj kloktať, aspoň 2-krát denne, ráno a večer. Nosový sprej Vincentka slúži na ošetrenie sliznice nosohltanu. Zvlhčí sliznicu celej nosnej dutiny a nosohltan, predovšetkým pri pobyte v prostredí s nízkou relatívnou vlhkosťou vzduchu, v priestoroch s ústredným kúrením a v prostredí znečistenom prachovými časticami. Sprej nie je návykový, obsahuje 100% čistú prírodnú Vincentku. Po spotrebovaní stačí doliať Vincentku z fľaše. Pri začínajúcich ochoreniach dýchacích ciest pomáha pitie Vincentky, cmúľanie tabletiek s obsahom solí Vincentky alebo naparovanie. Na čelné a prínosové dutiny je najlepšie používať plastovú kanvičku a Vincentku NASALIS.
Za vznikom smogu stoja inverzie
Hlavnou príčinou vzniku inverzií je počasie, keď na horách je slnečno a teplo a v dolinách sa držia hmly a nižšie teploty. Vtedy vznikajú aj smogové situácie, keď škodliviny v ovzduší sa nemôžu rozptýliť a zvyšuje sa ich koncentrácia. V určitých oblastiach sa smogová situácia opakuje každú zimu. Aktuálne i všeobecné informácie o smogovej situáciu v SR možno nájsť na stránke http://www.shmu.sk/.
Oznámenie o vzniku smogovej situácie nasleduje pre častice PM10 po prekročení informačného prahu 100 µg/m3 vyjadreného ako 12-hodinový kĺzavý priemer koncentrácie častíc PM10. Oblasti klimaticky náročné na vykurovanie, teda horské doliny a kotliny, sú zároveň oblasťami, kde sa vyskytujú inverzie najsilnejšie a najdlhšie, a zároveň je tam vysoký podiel vykurovania pevnými palivami.
Viac na : www.vincentka.cz